Vasile Dîncu: "În marja Reuniunii Adunării Parlamentare (AP) a NATO care are loc, în aceste zile la Copenhaga, împreună cu colegii mei parlamentari, reprezentanți ai României în AP NATO, am avut o întâlnire bilaterală cu parlamentari francezi.
Cooperarea bilaterală dintre România și Franța este una extrem de valoroasă, atât în cadrul NATO, dar și în afara Alianței, iar Parteneriatul strategic româno-francez fiind piatra de temelie a relației dintre țările noastre.
În ultimul an, cooperarea bilaterală practică în domeniul militar a crescut în mod substanțial și România se bucură acum de o colaborare specială cu Franța în domeniul forțelor de operațiuni speciale, în cel al informațiilor militare, în domeniul învățământului militar, intensificându-se amploarea și ritmul exercițiilor comune în principalele domenii operaționale.
În contextul situației de securitate generată de războiul ilegal, nejustificat și neprovocat de Rusia împotriva Ucrainei, parteneriatul strategic cu Franța se concentrează pe punerea în aplicare a măsurilor în vederea consolidării posturii de apărare a NATO pe flancul estic și în regiunea Mării Negre, care a primit o importanță fundamentală pentru securitatea europeană.
Am transmis omologilor francezi recunoștința pentru angajamentul și contribuția semnificativă a grupului de luptă pentru apărare colectivă (CDBG), coordonat de Franța, iar România ca națiune gazdă este deplin angajată în dezvoltarea și sprijinirea acestei structuri.
România și Franța își vor consolida cooperarea bilaterală în domeniul securității și apărării pe toate dimensiunile sale și țara noastră poate conta pe sprijinul partenerilor francezi în procesul de modernizare a Forțelor Armate Române."
Sursa/PaginaFacebook/Vasile Dîncu