USR atrage atenția că urmează o nouă perioadă de pauză nejustificată pentru proiectul metroului. După suspendarea și reluarea de mai multe ori a licitației pentru metrou, în loc să grăbească ritmul pentru a recupera din întârzieri, Primăria Cluj-Napoca anunță o nouă întârziere: ordinul de începere al lucrărilor va fi semnat abia în septembrie.
Primăria putea să semneze contractul metroului imediat după ce în luna aprilie s-a stabilit câștigătorul licitației. Cu toate acestea, Primarul Emil Boc a așteptat până în 25 mai pentru a face acest lucru. De atunci și până azi nu s-a mai făcut nimic.
„Să se grăbească doresc, dar să înceapă doar din toamnă. Acesta pare a fi calculul, inspirat din Caragiale, al primarului Boc în ceea ce privește proiectul metroului. Inițial suspectam o lipsă de capacitate administrativă. Astăzi, în schimb, sunt convins că e vorba de calcule politice. Decizia lui Emil Boc reprezintă o prelungire artificială a timpului de proiectare, o întârziere nenecesară a începerii lucrărilor, un risc pentru atragerea fondurilor din PNRR și, nu în cele din urmă, un interes politic ca orașul să nu devină un șantier enorm până când trec alegerile locale”, a transmis Viorel Băltărețu , președinte USR Cluj-Napoca.
Perioada de proiectare pentru lucrările la metrou este de 12 luni, astfel încât primele săpături vor putea avea loc cel mai devreme în septembrie 2024, lună în care sunt planificate și alegerile locale. Această tergiversare a începerii lucrărilor ne poate costa pierderea finanțării pentru metrou. Pentru a nu rămâne fără banii din PNRR, lucrările trebuie finalizate până la sfârșitul anului 2026.
Sursa/Pagina/Facebook/USR Dej