Municipiul Dej este alimentat cu apă dintr-o singură sursă, și anume Tarnița, astfel că în situația apariției unor avarii la conducta de aducțiune, Dejul rămâne FĂRĂ APĂ!
Cred că toți dejenii își amintesc de situațiile din 2017 și 2019 când mii de dejeni au rămas fără apă timp de mai multe zile și au avut de suferit ca urmare a unor avarii la conducta de aducțiune a apei, primăria fiind nevoită să amplaseze butoaie pentru aprovizionarea cu apă pentru uz menajer și cu apă potabilă în mai multe puncte din oraș, inclusiv la Spitalul Municipal Dej, Statia de Ambulanță și Stația de Dializă!
Este inadmisibil ca municipiul Dej să aibă o singură sursă de alimentare cu apă, din moment ce râul Someș trece PRIN DEJ !
Există posibilitatea construirii unei REZERVE DE APĂ la Dej, respectiv a unei stații de captare-tratare-aducțiune a apei din râul Someș care să intre automat în funcțiune în cazul în care - indiferent de motiv - nu poate fi livrată apa de la Tarnița.
Soluția tehnică există, fonduri europene pentru finanțare există, însă ar mai trebui puțină bunăvoință pentru a putea pune în practică un asemenea obiectiv ambițios!