Stimate Domnule Primar Morar Costan,
În urma recentelor măsuri de blocare totală a centrului orașului, cu ocazia organizării zilelor orașului dorim să vă aducem la cunoștință câteva probleme majore care au apărut și care necesită atenția dumneavoastră imediată.
1. Lipsa posibilității de aprovizionare a societăților comerciale: Măsurile de blocare au făcut imposibilă aprovizionarea magazinelor și a altor afaceri din centrul orașului. Acest lucru afectează grav funcționarea acestora și duce la pierderi economice semnificative. Vă asumați aceste pierderi? Credeți că aceste pierderi pot fi compensate prin organizarea acestui eveniment în centru orașului, având in vedere faptul ca nu prea vă interesați de atragerea investitorilor si a investițiilor particulare in oras.
2. Lipsa accesului spre centrul orașului: Închiderea totală a accesului spre centrul orașului creează mari inconveniente pentru rezidenți și vizitatori, afectând activitățile zilnice și contribuind la frustrarea generală a comunității.
3. Lipsa locurilor de parcare: Restricțiile de circulație au îngreunat accesul și totodată problema parcărilor, în special pentru cei care lucrează sau locuiesc în centrul orașului. Si așa locurile destinate parcărilor în centru sunt aproape inexistente. Ce fac oamenii cu dizabilități care au treaba in centru?
4. Zonele destinate toaletelor pe parcursul desfășurării evenimentelor.* Domnule primar, unde vor fi amplasate zonele destinate toaletelor pe parcursul desfășurării evenimentelor? Ați luat in calcul numarul acestora raportat la o estimare de populație prezentă? Sau va fi la fel ca în fiecare an, plastic vorbind, fiecare va face ce vrea si unde vrea, ca mai apoi sa asteptam sa treaca totul de la sine😉(atât elementul finit cât si mirosul)???
De asemenea, dorim să aflăm si noi cetațenii, cine va suporta costurile de salubrizare (spălare stradală, trotuare, măturare, etc) după desfășurarea evenimentelor dedicate zilelor orasului și care sunt costurile estimate preconizate pentru aceste operațiuni. Este important să avem transparență în ceea ce privește responsabilitatea financiară și să ne asigurăm că măsurile luate nu vor împovăra și mai mult comunitatea locală. Nu este așa domnule primar, transparență totală în cheltuirea banului public?
Vă rugăm să luați în considerare aceste aspecte mentionate, întrucat pretențiile cetățenilor au crescut si dvs. trebuie sa fiți la înalțimea lor. Totodată apreciem faptul că astfel de evenimente sunt benefice pentru societate, însă considerăm că nu o sa aveti de gând sa creati o disensiune între mediul întreprinzător local si cel extern, având in vedere că majoritatea vânzătorilor si a celor care asigură servicii pe perioada evenimentului nu sunt locali. Si totodata, vă rugăm să ne spuneți cum se va asigura accesul masinilor de pompieri, smurd, salvare, electrica, vidanjare in zonă, pe perioada desfășurării evenimentelor? Printre tarabe, corturi si zonele de distractie?
Totusi, ținând seama de faptul ca suntem in anul 2024, cu un trafic infernal in oraș, atât local cât si de tranzit, adresăm domniei voastre o intrebare: aceste evenimente nu se puteau desfășura in altă locație, unde posibilitatea unui eventual disconfort amintit mai sus putea fi diminuată?
Așteptăm cu interes un punct de vedere la cele menționate mai sus.