În urma acțiunilor întreprinse de către organizația PSD Dej privind sesiunile de socializare și informare a cetățenilor din cartierele Dejului, precum și în urma sesizărilor primite, în timpul acțiunii, din partea acestora, se consideră oportună informarea autorităților locale și a tuturor cetățenilor municipiului Dej cu privire la aceste aspecte.
Astfel, azi este vorba de "Strada Perlelor" din cartierul "Viile Dejului".
O stradă uitată de către administrația Morar, o stradă care apare în discuție de fiecare dată în pragul alegerilor locale, o stradă pe care oamenii sunt nevoiți să se descurce cum pot. Cetățenii ne-au semnalat faptul că, după multe solicitări adresate Primăriei conduse de Morar Costan, în urmă cu aproximativ 2 ani de zile s-a reușit introducerea rețelei de canalizare menajeră, investiție realizată de către Compania de Apă și nu de către Primăria condusă de Morar, așa cum se laudă în târguri. Despre starea catastrofală a drumului nici nu mai încape în discuție, o stradă care, în perioada sezonului ploios sau rece, devine o adevărată „marmeladă” în care te afunzi atât cu picioarele cât și cu mașinile, să nu mai vorbim cum arată în momentul în care îngheață!; o stradă care intră într-un proces așa-zis de „remediere la lopată” în pragul alegerilor.
Întrebând retoric, oare acești oameni nu plătesc taxe și impozite? Oare acești oameni nu au dreptul, în mileniul trei, să aibă o stradă asfaltată? Oare acești oameni nu au dreptul la o calitate a vieții mai bună în mileniul trei?
Așadar, domnule Primar Morar Costan, amnezia începe să dispară, deoarece se apropie alegerile? Oare ce le veți mai promite cetățenilor de pe "Strada Perlelor" de data aceasta?
Necesitățile, nevoile și problemele cu care se confruntă cetățenii sunt priorități pentru noi!