Opinion · 1106 · 16.02.2024

Pop Cornel - Unde ne petrecem timpul liber și unde este calitatea vieții promisă, domnule Primar? Anul 2024… al XVI-lea an de domnie neîntreruptă…!!!

By REDACȚIE
Pop Cornel - Unde ne petrecem timpul liber și unde este calitatea vieții promisă, domnule Primar? Anul 2024… al XVI-lea an de domnie neîntreruptă…!!!

Ajungând în anul 2024, după atâta timp de domnie neîntreruptă, observăm faptul că municipiul nostru nu atinge nivelul dorit referitor la standardele privind calitatea vieții, nicio locație pentru agrement, petrecerea timpului liber, activitate sportivă și de recreere dintre cele promise și mai mult, lăudate de către actualul edil, împietrit, se pare, în scaunul de primar.

Constatăm cu stupoare și cu o oarecare mirare, nefirească de altfel, faptul că, începând cu anul 2019-2020 de când au fost demarate proiectele, astăzi, în 2024, încă nu sunt finalizate și, după cum bine se poate observa, nici nu există preconizat un interval în care vor fi finalizate. Cu aceeași stupoare constatăm și faptul că locațiile existente de acest fel, ca de exemplu Parcul Balnear Toroc, locul de joacă de pe Baltă, Parcul Mare, etc., deși puține și parcă uitate în negura timpului, nu sunt întreținute și nu mai atrag pe nimeni.

Așadar, domnule Primar, nu vă gândiți la risipa făcută, la banii noștri, ai tuturor dejenilor, pentru că, până la urmă, și fondurile primite, cum or fi ele, sunt plătite tot de către noi, doar nu le-ați primit dvs. „pomană”!!!

Vă reamintim, domnule Primar Morar Costan, promisiunile făcute cu privire la:

• Centrul social și spațiile publice aferente Parcului Balnear Toroc
• Reconversia și refuncționalizarea terenurilor din Pădurea Bungar
• Piața Centrală, etc.
Promisiuni în investiții cu care, printre altele, tipic neterminate în mandatul dvs. curent, v-ați tot lăudat de-a lungul timpului.

În concluzie, domnule Primar, așa cum le știți dvs. pe toate, vă rugăm să ne spuneți unde vor petrece dejenii timpul liber în Dej? Unde își vor plimba animalele de companie? Unde ne vom duce copiii la joacă? Unde vom sta la umbră în centru?

Cât mai trebuie să suportăm nepăsarea dvs.?

Cu ce suntem de vină să trăim așa? De ce la Dej nu se poate?

Domnule Primar Morar Costan… Sunteți uzat și depășit de situație!!!

BACK TO TOP