"Dragi prieteni,
Am decis să aștern câteva gânduri, sub forma unei scrisori adresate întregii noastre comunități, pentru a vă ruga să zăboviți, o clipă doar, asupra unor teme care măsoară, cu o îngrozitoare exactitate, actualitatea și viitorul comunității noastre.
IMPLICAREA ȘI CURAJUL.
Constat că ne ferim unii de ceilalți, nu discutăm, nu comentăm despre ce se face și despre ce nu s-a făcut în comunitatea noastră. Cei mai mulți au renunțat să mai ceară explicații, se mulțumesc cu puțin și câteodată, parcă, chiar și nimicul le ajunge. Se apropie momentul să alegem ce facem mai departe. Trebuie să facem acest lucru, pentru că oamenii care nu pot face alegeri în viața lor, NU SUNT OAMENI LIBERI!
Dezolant, nimicitor și irepetabil...Așa arată astăzi peisajul emoțional al comunității noastre. Neputincioși să se revolte și să protesteze, incapabili să le ofere copiilor un singur motiv pentru a-i ține acasă, obosiți de griji, îngenunchiați de boală și de vremelnica lor cărunțeală, oamenii Dejului s-au transformat în tăcuții depozitari ai propriilor regrete. Asta mă doare. Tare de tot! Sunt sigur că ne doare pe cei mai mulți dintre noi!
Dej-ul suferă în fiecare secundă în care noi, OAMENII LUI, tăcem. Dej-ul se prăbușește în fiecare clipă în care noi, OAMENII LUI, ne mulțumim cu ce primim, ne mulțumim cu puțin. Orașul nostru își pierde generațiile, una câte una, pentru că noi nu avem CURAJ și nu ne IMPLICĂM.
Singura garanție a evoluției unei comunități a fost, întotdeauna, SCHIMBAREA. Oricine are altă abordare să o asume aici, sub acest text și o discutăm cu totală și asumată sinceritate.
Închei, rugându-vă pe toți să vă implicați în viața orașului. Informați-vă, analizați, comparați, cereți detalii și explicații, oferiți deciziilor voastre argumente, motive și motivații. Gândiți critic și implicați-vă! Nu lăsați pe alții să judece și să voteze în locul vostru.
Dragi prieteni, DEJUL ARE NEVOIE DE TOȚI OAMENII LUI!
Aceasta este credința mea sinceră, rațiunea care stă la baza candidaturii mele. Gradul de reprezentativitate al mandatului viitorul primar trebuie să fie cât se poate de mare. Doar așa, cel care îşi va asuma RECONSTRUIREA ȘI RENAȘTEREA DEJULUI va avea legitimitatea necesară de a lua deciziile care se impun și care pot garanta evoluția în bine pe care ne-o dorim cu toții.
Fără OAMENII LUI, Dejul nu este altceva decât o banală abstracțiune, așa cum, din noi, oamenii, fără demnitate și corectă judecată, nu ar mai rămâne absolut nimic.
Așa să ne ajute Dumnezeu!
Mircea Florin BIBAN
Candidat al Partidului Social Democrat pentru
PRIMĂRIA MUNICIPIULUI DEJ"
sursa/paginafacebook/Psd Dej