Cu toții ne dorim o viață bună! Cu toții vrem să fim fericiți! Și cu toate acestea, mulți dintre noi considerăm că propria viață este prea complicată și încurcată ca să ne considerăm fericiți. În mințile multora, viața bună înseamnă o existență lipsită de provocări, dificultăți sau greutăți.
Dar ce ne arată Studiul Harvard, cea mai îndelungată cercetare asupra fericirii, este că viața bună e o viață și veselă și dificilă. Plină de iubire, dar și de durere. Ceea ce înseamnă că... viața bună nu este mereu ușoară și, poate că, frumusețea ei constă tocmai în provocările care ne ajută să ne descoperim și „autoactualizăm”.
Concluzia studiului, început în 1938, este că viața bună nu-i o destinație. Este drumul în sine, cu oamenii care merg pe el împreună cu noi. Pe măsură ce parcurgem acest drum putem alege unde ne ducem atenția, în ce ne investim energia și ce prioritizăm în viața noastră.
Factorul X al fericirii umane este reprezentat de calitatea relațiilor noastre. Dezvoltându-ne inteligența relațională și întinzând câte o mână către cei din jur ne întărim, cu adevărat, fundamentul unei vieți bune și fericite.
Despre acest subiect am povestit, cu Andreea Brasovean, în ultimul episod din #EpicTalk – un podcast susținut de e.on și găzduit de Pagina de Psihologie. Întregul episod este disponibil pe Spotify, Apple podcast, Google podcasts și YouTube (link în comentarii).
#RevoluțiaRelaționalăÎnRomânia
Sursa/PaginaFacebook/Gaspar Gyorgy