Au trecut 12 zile de la masacrul Hamas asupra Israelului. Dincolo de contextul de război – care se inflamează pe zi ce trece, crescând și mai multă nesiguranță în sufletul oamenilor – israelienii își plâng în continuare morții. Își plâng și persoanele dragi, răpite pe 7 octombrie – în acea sâmbătă neagră – și despre care nu mai știu absolut nimic.
Lacrimi, teroare, durere, nesiguranță. Sunt cuvintele care descriu cel mai bine atmosfera unui oraș – care, până nu demult își bucura turiștii cu locuri Sfinte și liniștitoare – pentru ca astăzi sirenele și rachetele căzute să aducă teamă, lacrimi și moarte la tot pasul.
Viața sub teroare după atacul teroriștilor Hamas
Dana Vereanu, o româncă stabilită de 12 ani în Israel, a povestit, într-un interviu pentru Gândul, cât de mult li s-a schimbat viața în aceste 14 zile de la atacul Hamas. Mamă a unei fetițe de aproape doi ani, Dana se gândește cu groază la vremurile pe care le trăiește și la ceea ce va urma.
Recunoaște că, pentru oamenii din Israel, nimic nu va mai fi la fel. Inițial, după atacul teroriștilor, s-a mutat la socri, însă, de câteva zile, locuiește – înpreună cu soțul și cu fetița – în casa cumnatului său.
Mărturisește, cu o franchețe și cu o putere dezarmante, că nu se mai teme de rachete sau atunci când aude sirenele, ci cel mai tare a afectat-o masacrul teroriștilor din Hamas asupra oamenilor, asupra tinerilor aflați la concert.
Acele imagini, țipetele oamenilor, acea tăcere înspăimântătoare, pe care nu le poți uita vreodată și care rămân întipărite în minte și în suflet.
Postere cu persoanele răpite de Hamas au apărut și în București
Dana ne-a vorbit și despre un proiect foarte important pentru oamenii din Israel și anume posterele cu cele peste 199 de persoane răpite de teroriști și despre care nu se mai știe nimic.
De marți, aceste fotografii sunt pot fi văzute și în București, fiind lipite în diverse locuri cu vizibilitate.