Cum se împart atribuțiile între primărie și consiliu la nivelul UAT Dej?,
Simplu spus, primăria e executivul, consiliul local e legislativul. E important de știut că primăria e constituită din primar, viceprimar, administratorul public, consilierii / cabinetul primarului și aparatul de specialitate al primarului. În aparatul de specialitate al primăriei intră funcționari publici sau personal contractual.
Consiliul local votează legislație (hotărâri de consiliu), care este apoi pusă în practică de executiv.
Primăria poate avea multe instituții subordonate, de la servicii care țin de activitatea de bază, ca încasarea taxelor sau evidența persoanelor, și până la servicii sau utilități diverse, etc. Foarte importante sunt companiile municipale sau regiile autonome. E important de reținut că în ultimă instanţă consiliul local are ultimul cuvânt de spus asupra funcționării acestora: ele sunt înființate, desființate, bugetate ș.a.m.d. prin hotărâri de consiliu local.
Asadar, asa cum bine se observa, la nivel local sunt multe lipsuri pe care se pare ca nu le pot rezolva “alesii nostrii”. Enumeram aici cateva din lipsurile generale care le au, incepand de la starea drumurilor si a trotuarelor, atat cele nou construite, cat si cele despre care se pare ca au uitat, continuand cu zonele verzi din oras, parcuri, piete, zone de agrement, relaxare si sport si nu in ultimul rand cu starea cimitirelor, a locurilor unde isi dorm somnul de veci cei dragi, plecati dintre noi…zicemnoi, intr-o lume mai buna.
Odată la 4 ani, se pare ca aceeasi actori revin sa ne convinga sa mai vedem inca o data acelasi film…Din pacate, multi dintre noi il stim pe de rost,… altii se lasa induplecati de aceleasi povesti fantasmagorice livrate de cei pe care i-au ales si care au cam uitat ce au promis, ca saracii au cam adormit pe acolo pe scaune in sedinte, sau de altii care incearca sa isi schimbe optiunile si sa creada in “actorasi secundari din acelasi film”, care au promis atunci, si acum si-au amintit de promisiune, si care, mai nou, prin postari si filmulete proprii de propaganda, arata cat sunt de implicati si cum rezolva ei toate problemele, ca mai apoi sa umple toate site-urile cu glorioasele lor realizari. Penibil si patetic…
Dar acum vine si intrebarea …”CE ATI FACUT PANA AZI DIN CE ATI PROMIS???
Raspunsul este simplu, si nu cred ca mai are nevoie de niciun argument, pozele, o parte dintre ele,vorbesc de la sine.
*Intretinerea drumurilor si a trotuarelor atat cele modernizate cat si cele nemodernizate in mun Dej

* Intretinerea zonelor de agrement in mun Dej

* Intretinerea cimitirelor in mun Dej
