În această zi, ne adunăm cu gândurile îndreptate către amintirea celor care au suferit în timpul Holocaustului. În gândurile noastre, cinstim memoria milioanelor de oameni care și-au pierdut viețile în acest capitol întunecat al istoriei.
Este o zi pentru a reflecta asupra imenselor pierderi umane, a suferinței indescriptibile și a impactului devastator asupra familiilor și comunităților afectate de Holocaust. Într-un gest de solidaritate și comemorare, ne angajăm să fim gardieni ai memoriei acestor vremuri tragice și să ne asigurăm că lecțiile învățate nu vor fi uitate niciodată.
Astăzi, jurăm să păstrăm vie memoria victimelor Holocaustului, să luptăm împotriva oricărui act de discriminare, ură și violență și să promovăm valorile respectului reciproc, înțelegerii și diversității. Împreună, putem construi o lume în care fiecare individ este prețuit și respectat pentru unicitatea sa și în care toți trăim în armonie și pace.
În această zi solemnă, ne reînnoim angajamentul de a construi un viitor în care umanitatea să se ridice deasupra intoleranței și să formeze legături care să unească în loc să separe. Să onorăm memoria celor pierduți prin promovarea valorilor de compasiune, înțelegere și iubire, pentru ca astfel de tragedii să nu mai aibă loc în viitorul nostru comun.
Fie-le memoria binecuvântată și odihna în Lumină, alături de cei Drepți!
Cornel ITU -Președinte PSD DEJ
Sursa/PaginaFacebook/PSD Dej