Cu bucurie și respect sărbătorim astăzi “Ziua Limbii Române”, comoara noastră națională. Fie ca fiecare vorbă rostită în această limbă să fie o pledoarie pentru identitatea noastră culturală și pentru unitatea noastră ca popor. Învățăm să prețuim cuvintele ce alcătuiesc limba română, așa cum prețuim pietrele prețioase. Să le folosim cu grijă și să le purtăm cu mândrie în dialogurile noastre. Cu admirație pentru frumusețea și profunzimea limbii române.
Cornel Itu - președinte PSD DEJ