Trecem printr-o perioadă dificilă din punct de vedere economic, există presiuni financiare pe unitatea administrativ-teritorială Dej, de aceea consider că s-ar putea aloca mult mai mulți bani către municipiul Dej, pentru a evita problemele financiare și pentru a putea asigura cofinanțările la proiectele europene sau problemele de funcționare.
Consiliul Județean nu este ținut de vreo formulă sau criteriu anume de alocare, conform legii, ci s-a lăsat din partea legiuitorului la aprecierea forului deliberativ care să gândească în funcție de necesitățile din fiecare localitate. Se pare că pentru municipiul Dej nu s-a gândit alocarea în funcție de necesitățile orașului ci în funcție de criterii pe care deocamdată nu am reușit să le deslușim….
De asemenea, ar trebui să existe o mai mare preocupare pentru finalizarea investițiilor în infrastructura feroviară pe tronsoanele:
• Apahida – Dej – Baia Mare – Satu Mare;
• Dej – Beclean – Ilva Mică.
Modernizarea tronsoanelor feroviare ar asigura conectivitatea Dejului cu pieţele naționale și internaţionale și astfel am avea acces la un alt nivel de dezvoltare prin creșterea accesibilității regiunii și persoanelor.
De aceea consider că ar trebui să se facă mai mult pentru reabilitarea şi modernizarea reţelei feroviare la standarde europene, asigurarea unor resurse financiare adecvate pentru investiţii şi întreţinere, creșterea competitivității transportului feroviar prin măsuri de reformă, inclusiv îmbunătăţirea managementului, a serviciilor şi calităţii materialului rulant şi optimizarea dimensiunii reţelei.