Marcel Ciolacu a dat astăzi un OUG de inspirație comunistă prin care statul stabilește prețurile. Efectele le știm, le-am mai trăit: penurie de produse, rafturi goale și falimente.
Inflația este alimentată fix de acest guvern prin deficitul enorm.
Cheltuielile pe datorie înseamnă excedent de cerere, adică scumpiri. Măsura corectă sunt oprirea risipei, a jafului bugetar și echilibrarea finanțelor. Dar asta înseamnă ca domnul Ciolacu să supere clientela de partid.
În loc de asta, domnul Ciolacu face ce știe orice populist de stânga la butoane: noi scheme de ajutor de stat pentru băieții deștepți și OUG-uri care distorsionează piața. Ca de obicei, cei mai afectați vor fi cei mai vulnerabili din societate, în timp ce băieții de caviar pun veseli economia pe butuci.
Pentru PNL, Partidul Niciodată Liberal, este final de drum. Este clar pentru orice român că nu există minciună mai mare decât că PNL ar fi un partid de dreapta.
Soluțiile corectă există. E nevoie de o guvernare pro-economie de piața, responsabilă cu banul public și dură cu căpușele mufate la buget. Soluția este polul de dreapta în jurul USR pentru 2024.”